Hekkide pügamine ja kujunduslõikus

Tiheda ja korrektse heki saavutamine eeldab järjepidevalt ja õigel ajal teostatud hooldustöid. Kui esimene pügamine võtta ette alles siis kui taimed on üle kasvanud,  jääb ilusa ja tiheda lõpptulemuse saavutamine juba keeruliseks.

 

Kui oksi ei kärbita, siis taimed ei harune ja tulemuseks saame välja veninud ja hõreda oksastikuga puud-põõsad, mis ühel hetkel alt tühjaks jäävad. Lõikamistööde käigus eemaldatakse ka kuivanud  ja kahjustunud oksad ning puhastatakse võra varisenud lehtedest ja okastest.

 

Kui ülekasvanud lehtpuid ja -põõsaid on üldjuhul võimalik noorendada, mille tulemusel kasvab mõne aastaga uus ja tihe taimestik, siis okaspuudega on olukord keerulisem – näiteks alt tühjaks jäänud kuuskedele või elupuudele enam alumisse osasse oksi juurde ei kasva.

 

Heki istutamine on suur investeering, mille eest tasub hoolt kanda, siis tasub ta ennast küllaldaselt ära. Oskuslikult pügatud hekk on terve, tihe ja silmale korrektne vaadata. Hea tulemuse saavutamiseks on oluline hästi teritatud ja õige tööriista valik, et lõige jääks korrektne ega rebiks oksi.

 

Viimaste aastate soojad talved on loonud head tingimused erinevate seenhaiguste ja kahjurite levikuks, millest ei jää puutumata ka meie hekitaimed. Kui märkad taimedel haigustunnuseid on mõistlik pöörduda esimesel võimalusel abi saamiseks spetsialisti poole, et tekkinud kahju oleks minimaalne ja taimede taastumine võimalikult kiire. 

 

Vahest rikuvad aia üldmuljet hoopis kuivanud puud, mis on halva kaldega ja võivad langetamisel kahjustada ehitisi või teisi elujõus puid-põõsaid. Meie meeskonna liikmed on läbinud ohtlike puude langetamise koolituse ja saavad turvaliselt tööga hakkama ka kitsastes tingimustes.

 

Valik töödest hekkide pügamisel

– Lehtpuuheki pügamine

– Lehtpuuheki noorendamine

– Okaspuuheki pügamine

– Okaspuude kujundamine

– Okaspuuheki puhastamine varisenud okastest

– Taimse jäägi äravedu ja utiliseerimine

– Kahjurite ja haiguste tuvastamine

– Kahjurite ja haiguste tõrje